The Waterside Summer League started April 23rd. There are 3 divisions each containing 8 teams. Each team plays other teams in the division once. Each team match has 4 singles matches (between the 2 players of each team) and a doubles match. Each team can have any number of players but only 2 can play the singles matches on an evening.

This year there will be a point per individual match (ie 5 per team match) + 5 points for the winner of the team match.

This year the following teams are entering the Summer League:

Division 1

  • Team Happy: Cameron Brealey, John Quinn & Paul May
  • Holland Jas Sauce: Jason Lockyer & Martin Holland
  • DJ Magic: Dave Wills & Jamie Heaseman
  • Leyons Kidney Stones: Jim Harkins, Tim Gray & Leyon Joseph
  • The Jeffernauts: Andy Jeffery & Patrick Garlick
  • Basingstoke Ramblers: Sorin Lakatos & Jamie Cole
  • Super Smash Bros: Tony Gregan, Hugo Gregan, Graham Lynch & Nicky Mason
  • JJ: Jared Hon & Joe Watkins

Division 2

  • Parkstone Piranjas: Geoff Ware, Ray Cody & Luke Hunt
  • Stubbswood: Graham Underwood & Jon Stubbs
  • SDS: Svet & Dave Goodyer
  • MC2: Albert Garcia & Trevor
  • The Edje: Ed Kennedy & Jeff Davies
  • Biscuit Eaters: Celia Hooker & Bill Bavister
  • Custom Onions: Mike Harris & Ian Shapey
  • AA : Adam Alexander & Alfie Hills

Division 3

  • St Denys C : Kelvin Johnson & Steve Swan
  • Lawn Tennis : Helen Hodrian & Paul Rapson
  • Teacher’s Pet : Bob Davies & Ali McQuay
  • Hardman : Albert Harding & Paul Dedman
  • T’n’T Explosive : Tony Huggett & Trudy Martin
  • Serve Damage : Steve Emm & Frank Smith
  • New Additions: Charles Lamden & Lee Stride
  • DJ Gummy Bears: Louise Alexander & Charlotte Fee

If you want to play please contact Trevor Mowle. Entry Form

Fixtures

Division 1

Division 1
Team Happy Holland Jas Sauce DJ Magic Leyons Kidney Stones Super Smash Bros Basingstoke Ramblers The Jeffernauts JJ
Team Happy 16/07/19 A 9/7/19 18/06/19 A 4/6/19 21/05/19 A 7/5/19 23/04/19
Holland Jas Sauce A 16/7/19 18/06/19 A 11/6/19 25/06/19 A 7/5/19 23/04/19 02/07/19
DJ Magic 09/07/19 A 18/6/19 28/05/19 A 7/5/19 23/04/19 A 16/7/19 04/06/19
Leyons Kidney Stones A 18/6/19 11/06/19 A 28/5/19 23/04/19 A 16/7/19 02/07/19 A 7/5/19
Super Smash Bros 04/06/19 A 25/6/19 07/05/19 A 23/4/19 23/07/19 A 18/6/19 A 22/07/19
Basingstoke Ramblers A 21/5/19 07/05/19 A 23/4/19 16/07/19 A 23/7/19 04/06/19 A 25/6/19
The Jeffernauts 07/05/19 A 23/4/19 16/07/19 A 2/7/19 18/06/19 A 4/6/19 A 21/5/19
JJ A 23/4/19 A 2/7/19 A 4/6/19 07/05/19 22/07/19 25/06/19 21/05/19

Division 2

Division 2
Parkstone Piranjas Stubbswood SDS MC2 The Edje Biscuit Eaters Custom Onions AA
Parkstone Piranjas 16/07/19 15/07/19 18/06/19 A 4/6/19 21/05/19 A 14/5/19 30/04/19
Stubbswood A 16/7/19 25/06/19 A 2/7/19 21/05/19 A 7/5/19 30/04/19 09/07/19
SDS 15/07/19 A 25/6/19 21/05/19 A 14/5/19 23/04/19 A 2/7/19 18/06/19
MC2 A 18/6/19 02/07/19 A 21/5/19 30/04/19 A 23/7/19 09/07/19 A 14/5/19
The Edje 04/06/19 A 21/5/19 14/05/19 A 30/4/19 02/07/19 A 25/6/19 A 23/7/19
Biscuit Eaters A 21/5/19 07/05/19 A 23/4/19 23/07/19 A 2/7/19 11/06/19 A 16/7/19
Custom Onions 14/05/19 A 30/4/19 02/07/19 A 9/7/19 25/06/19 A 11/6/19 A 28/5/19
AA A 30/4/19 A 9/7/19 A 18/6/19 14/05/19 23/07/19 16/07/19 28/05/19

Division 3

Division 3
St Denys CLawn TennisTeacher’s PetHardmanT’n’T ExplosiveServe DamageNew AdditionsDJ Gummy Bears
St Denys C28/07/19A 9/7/1925/06/19A 11/6/1928/05/19A 14/5/1930/04/19
Lawn TennisA 28/7/1918/06/19A 11/6/1928/05/19A 14/5/199/8/1909/07/19
Teacher’s Pet09/07/19A 18/6/1928/05/19A 14/5/1930/04/19A 23/7/1911/06/19
HardmanA 25/6/1911/06/19A 28/5/1930/04/19A 16/7/1902/07/19A 14/5/19
T’n’T Explosive11/06/19A 28/5/1914/05/19A 30/4/1909/07/19A 25/6/19A 23/7/19
Serve DamageA 28/5/1914/05/19A 30/4/1916/07/19A 9/7/1911/06/19A 25/6/19
New Additions14/05/19A 9/8/1923/07/19A 2/7/1925/06/19A 11/6/19A 28/5/19
DJ Gummy BearsA 30/4/19A 9/7/19A 11/6/1914/05/1923/07/1925/06/1928/05/19

Divisional Tables

Division 1 Played Match Wins Sets Points
Team Happy 7 7 31 66
Holland Jas Sauce 7 6 26 56
DJ Magic 7 5 22 47
Leyons Kidney Stones 7 4 17 37
Basingstoke Ramblers 7 3 16 31
The Jeffernauts 7 2 14 24
Super Smash Bros 7 1 8 13
JJ 7 0 6 6

Division 2 Played Match Wins Sets Points
Parkstone Piranjas 7 7 35 70
SDS 7 6 23 53
The Edje 7 4 18 38
MC2 7 4 18 38
Stubbswood 7 3 18 33
AA 7 2 12 22
Custom Onions 7 2 8 18
Biscuit Eaters 7 0 8 8

Division 3 Played Match Wins Sets Points
St Denys C 7 7 28 63
Teacher’s Pet 7 6 28 58
Lawn Tennis 7 5 27 52
Hardman 7 4 18 38
New Additions 7 2 15 25
Serve Damage 7 2 12 22
T’n’T Explosive 7 2 10 20
DJ Gummy Bears 7 0 2 2

Fixtures Complete

Results

9/8/2019
Division 3
Lawn Tennis v New Additions41

23/4/2019

Division 1
Team Happy v JJ50
Holland Jas Sauce v The Jeffernauts41
DJ Magic v Basingstoke Ramblers32
Leyons Kidney Stones v Super Smash Bros32
Division 2
SDS v Biscuit Eaters32
30/04/2019
Division 2
Parkstone Piranjas v AA50
Stubbswood v Custom Onions50
MC² v The Edje14
Division 3
St Denys C v DJ Gummy Bears50
Teacher’s Pet v Serve Damage50
Hardman v T’n’T Explosive41
07/05/2019
Division 1
Super Smash Bros v DJ Magic14
Basingstoke Ramblers v Holland Jas Sauce05
The Jeffernauts v Team Happy14
JJ v Leyons Kidney Stones14
Division 2
Biscuit Eaters v Stubbswood14
14/05/2019
Division 2
The Edje v SDS14
Custom Onions v Parkstone Piranjas05
AA v MC²14
Division 3
T’n’T Explosive v Teacher’s Pet14
Serve Damage v Lawn Tennis05
New Additions v St Denys C14
DJ Gummy Bears v Hardman05
21/05/2019
Division 1
Team Happy v Basingstoke Ramblers50
JJ v The Jeffernauts14
Division 2
Parkstone Piranjas v Biscuit Eaters50
Stubbswood v The Edje23
SDS v MC²41
28/05/2019
Division 1
DJ Magic v Leyons Kidney Stones32
Division 2
AA v Custom Onions23
Division 3
St Denys C v Serve Damage41
Lawn Tennis v T’n’T Explosive50
Teacher’s Pet v Hardman50
DJ Gummy Bears v New Additions14
04/06/2019
Division 1
DJ Magic v JJ50
Super Smash Bros v Team Happy05
Basingstoke Ramblers v The Jeffernauts41
Division 2
The Edje v Parkstone Piranjas05
11/06/2019
Division 1
Leyons Kidney Stones v Holland Jas Sauce23
Division 2
Biscuit Eaters v Custom Onions23
Division 3
Teacher’s Pet v DJ Gummy Bears50
Hardman v Lawn Tennis14
T’n’T Explosive v St Denys C05
Serve Damage v New Additions32
18/06/2019
Division 1
Team Happy v Leyons Kidney Stones50
Holland Jas Sauce v DJ Magic41
The Jeffernauts v Super Smash Bros41
Division 2
Parkstone Piranjas v MC²50
SDS v AA32
Division 3
Lawn Tennis v Teacher’s Pet23
25/06/2019
Division 1
Holland Jas Sauce v Super Smash Bros41
JJ v Basingstoke Ramblers23
Division 2
Stubbswood v SDS05
Custom Onions v The Edje14
Division 3
St Denys C v Hardman41
New Additions v T’n’T Explosive41
DJ Gummy Bears v Serve Damage05
02/07/2019
Division 1
Holland Jas Sauce v JJ50
Leyons Kidney Stones v The Jeffernauts32
Division 2
MC² v Stubbswood32
The Edje v Biscuit Eaters41
Custom Onions v SDS14
Division 3
Hardman v New Additions32
09/09/2019
Division 1
DJ Magic v Team Happy23
Division 2
Stubbswood v AA50
MC² v Custom Onions50
Division 3
Lawn Tennis v DJ Gummy Bears50
Teacher’s Pet v St Denys C23
T’n’T Explosive v Serve Damage32
15/07/2019
Division 2
SDS v Parkstone Piranjas05
16/07/2019
Division 1
Team Happy v Holland Jas Sauce41
Basingstoke Ramblers v Leyons Kidney Stones23
The Jeffernauts v DJ Magic14
Division 2
Parkstone Piranjas v Stubbswood50
AA v Biscuit Eaters41
Division 3
Serve Damage v Hardman14
23/07/2019
Division 1
Super Smash Bros v Basingstoke Ramblers05
Division 2
Biscuit Eaters v MC²14
AA v The Edje32
Division 3
New Additions v Teacher’s Pet14
DJ Gummy Bears v T’n’T Explosive14
29/07/2019
Division 3
St Denys C v Lawn Tennis32