On 6th February there wehallre Under 13 and Under 16 competitions with the winners qualifying for the National Championships at Tipton in April.

 

In the under 13s boys event there were 23 entries (6 dropped out). The players first played in one of 6 groups with the first 2 inboys each group qualifying to the knockout stages.

The semi-finals were:

ZUBAIR ELAHI – Cantell, Southampton
Zubair Elahi lost to Thomas Poynter 3-11, 6-11, 6-11
SACHA GROOM – King Edwards, Southampton
Sacha Groom lost to Simon Parker 5-11, 5-11, 7-11

u13 boys winners

The final of this was between Thomas Poynter and Simon Parker

THOMAS POYNTER – Oaklands RC, Waterlooville
Thomas beat Simon 11-3, 8-11, 12-10, 11-7
SIMON PARKER – Perins, New Alresford

girlsIn the under 13 girls event there were 8 entries (2 dropped out). They played in 2 groups with the top 2 of each group playing in semi-finals.

The semi-finals were

CELETHE KOEBERG – Challoner, Basingstoke
Celethe Koeberg lost to Habina Seo 2-11, 0-11, 2-11
JENNIFER KING – Cantell, Southampton
Jennifer King lost to Sarah Al-Gero 9-11, 2-11, 9-11

In the finalu13 girls winners

HABINA SEO – Portsmouth Grammar
Habina beat Sarah 11-8, 11-4, 11-0
SARAH AL-GERO – Charter Academy, Portsmouth

In the Under 16 Boys event there were 24 entries (7 dropped out). They played in 6 groups with the first 2 of each group playing in the knockout part of the competition.

The semi-finals were

ARTUR VEECK – Mountbatten, Test Valley
Artur lost to Ben Cawston 5-11, 11-6, 4-11, 5-11
MATTHEW DAISH, New Forest
Matthew lost to Jonny McMullan 11-7, 7-11, 13-11, 9-11, 6-11

In the finalu16 boys winners
BEN CAWSTON – Westgate, Winchester
Ben beat Jonny 11-7, 11-9, 11-7
JONNY MCMULLAN – Henry Cort, Fareham

In the Under 16 Girls there were 9 entries (1 dropped out). They initially played in 2 groups with the top 2 of each group playing in the semi-finals where:

CHARLIE DEAN – Portsmouth Grammar School
Charlie Dean lost to Letitia McMullan 0-11, 3-11, 4-11
NICOLE ROGERS – Costello, Basingstoke
Nicole Rogers lost to Amy Blagbrough 2-11, 4-11, 4-11

In the finalu16 girls winners

LETITIA MCMULLAN – Henry Cort, Fareham
Letitia beat Amy 11-5, 11-6, 11-6
AMY BLAGBROUGH – Aldworth, Basingstoke

WINNERS ONLY qualify for the National Championships – April 25th, at Tipton Tennis Centre, Wednesbury Oak Road, Tipton, West Midlands DY4 0BS
Winners have been given form S2 which has to be completed by parents, and then signed by the Headteacher or Deputy Head.
This then has to be sent to Gail Johns, National Competition Secretary, together with £24 entry fee by Tues 3rd March
Colin French, Hants Schools TTA Secretary