The Waterside Summer League started April 23rd. There are 3 divisions each containing 8 teams. Each team plays other teams in the division once. Each team match has 4 singles matches (between the 2 players of each team) and a doubles match. Each team can have any number of players but only 2 can play the singles matches on an evening.

This year there will be a point per individual match (ie 5 per team match) + 5 points for the winner of the team match.

This year the following teams are entering the Summer League:

Division 1

  • Team Happy: Cameron Brealey & John Quinn
  • Holland Jas Sauce: Jason Lockyer & Martin Holland
  • DJ Magic: Dave Wills & Jamie Heaseman
  • Leyons Kidney Stones: Jim Harkins, Tim Gray & Leyon Joseph
  • The Jeffernauts: Andy Jeffery & Patrick Garlick
  • Basingstoke Ramblers: Sorin Lakatos & Jamie Cole
  • Super Smash Bros: Tony Gregan, Hugo Gregan, Graham Lynch & Nicky Mason
  • JJ: Jared Hon & Joe Watkins

Division 2

  • Parkstone Piranjas: Geoff Ware, Ray Cody & Luke Hunt
  • Stubbswood: Graham Underwood & Jon Stubbs
  • SDS: Svet & Dave Goodyer
  • MC2: Albert Garcia & Trevor
  • The Edje: Ed Kennedy & Jeff Davies
  • Biscuit Eaters: Celia Hooker & Bill Bavister
  • Custom Onions: Mike Harris & Ian Shapey
  • AA : Adam Alexander & Alfie Hills

Division 3

  • St Denys C : Kelvin Johnson & Steve Swan
  • Lawn Tennis : Helen Hodrian & Paul Rapson
  • Teacher’s Pet : Bob Davies & Ali McQuay
  • Hardman : Albert Harding & Paul Dedman
  • T’n’T Explosive : Tony Huggett & Trudy Martin
  • Serve Damage : Steve Emm & Frank Smith
  • New Additions: Charles Lamden & Lee Stride
  • DJ Gummy Bears: Louise Alexander & Charlotte Fee

If you want to play please contact Trevor Mowle. Entry Form

Fixtures

Division 1

Division 1
Team Happy Holland Jas Sauce DJ Magic Leyons Kidney Stones Super Smash Bros Basingstoke Ramblers The Jeffernauts JJ
Team Happy 16/07/19 A 2/7/19 18/06/19 A 4/6/19 21/05/19 A 7/5/19 23/04/19
Holland Jas Sauce A 16/7/19 18/06/19 A 11/6/19 25/06/19 A 7/5/19 23/04/19 02/07/19
DJ Magic 02/07/19 A 18/6/19 28/05/19 A 7/5/19 23/04/19 A 16/7/19 04/06/19
Leyons Kidney Stones A 18/6/19 11/06/19 A 28/5/19 23/04/19 A 16/7/19 02/07/19 A 7/5/19
Super Smash Bros 04/06/19 A 25/6/19 07/05/19 A 23/4/19 02/07/19 A 18/6/19 A 16/7/19
Basingstoke Ramblers A 21/5/19 07/05/19 A 23/4/19 16/07/19 A 2/7/19 04/06/19 A 25/6/19
The Jeffernauts 07/05/19 A 23/4/19 16/07/19 A 2/7/19 18/06/19 A 4/6/19 A 21/5/19
JJ A 23/4/19 A 2/7/19 A 4/6/19 07/05/19 16/07/19 25/06/19 21/05/19

Division 2

Division 2
Parkstone PiranjasStubbswood SDS MC2 The Edje Biscuit Eaters Custom Onions AA
Parkstone Piranjas 16/07/19 A 9/7/19 18/06/19 A 4/6/19 21/05/19 A 14/5/19 30/04/19
Stubbswood A 16/7/19 25/06/19 A 2/7/19 21/05/19 A 7/5/19 30/04/19 09/07/19
SDS 09/07/19 A 25/6/19 21/05/19 A 14/5/19 23/04/19 A 2/7/19 18/06/19
MC2 A 18/6/19 02/07/19 A 21/5/19 30/04/19 A 16/7/19 09/07/19 A 14/5/19
The Edje 04/06/19 A 21/5/19 14/05/19 A 30/4/19 02/07/19 A 25/6/19 A 23/7/19
Biscuit Eaters A 21/5/19 07/05/19 A 23/4/19 16/07/19 A 2/7/19 11/06/19 tbd
Custom Onions 14/05/19 A 30/4/19 02/07/19 A 9/7/19 25/06/19 A 11/6/19 A 28/5/19
AA A 30/4/19 A 9/7/19 A 18/6/19 14/05/19 23/07/19 tbd 28/05/19

Division 3

Division 3
St Denys CLawn Tennis Teacher’s PetHardmanT’n’T Explosive Serve Damage New Additions DJ Gummy Bears
St Denys C 23/07/19 A 9/7/19 25/06/19 A 11/6/19 28/05/19 A 14/5/19 30/04/19
Lawn Tennis A 23/7/19 18/06/19 A 11/6/19 28/05/19 A 14/5/19 tbd 09/07/19
Teacher’s Pet 09/07/19 A 18/6/19 28/05/19 A 14/5/19 30/04/19 A 23/7/19 11/06/19
Hardman A 25/6/19 11/06/19 A 28/5/19 30/04/19 A 23/7/19 02/07/19 A 14/5/19
T’n’T Explosive 11/06/19 A 28/5/19 14/05/19 A 30/4/19 09/07/19 A 25/6/19 A 23/7/19
Serve Damage A 28/5/19 14/05/19 A 30/4/19 23/07/19 A 9/7/19 11/06/19 A 25/6/19
New Additions 14/05/19 tbd 23/07/19 A 2/7/19 25/06/19 A 11/6/19 A 28/5/19
DJ Gummy Bears A 30/4/19 A 9/7/19 A 11/6/19 14/05/19 23/07/19 25/06/19 28/05/19

Divisional Tables

Division 1 Played Match Wins Sets Points
Team Happy 4 4 19 39
DJ Magic 4 4 15 35
Holland Jas Sauce 3 3 12 27
Leyons Kidney Stones 4 2 11 21
The Jeffernauts 4 1 7 12
Basingstoke Ramblers 4 1 6 11
Super Smash Bros 3 0 3 3
JJ 4 0 2 2

Division 2 Played Match Wins Sets Points
Parkstone Piranjas 4 4 20 40
SDS 3 3 11 26
Stubbswood 3 2 11 21
The Edje 4 2 8 18
Custom Onions 4 2 6 16
MC2 3 1 6 11
Biscuit Eaters 4 0 5 5
AA 3 0 3 3

Division 3 Played Match Wins Sets Points
Teacher’s Pet 4 4 19 39
St Denys C 4 4 18 38
Lawn Tennis 3 3 14 29
Hardman 4 2 10 20
New Additions 3 1 7 12
Serve Damage 4 1 4 9
T’n’T Explosive 4 0 2 2
DJ Gummy Bears 4 0 1 1

Next Fixtures

18/06/2019
Division 1
Team Happy v Leyons Kidney Stones
Holland Jas Sauce v DJ Magic
The Jeffernauts v Super Smash Bros
(JJ v Basingstoke Ramblers – moved to 25/6)
Division 2
Parkstone Piranjas v MC²
SDS v AA
Division 3
Lawn Tennis v Teacher’s Pet

25/06/2019
Holland Jas Sauce v Super Smash Bros
JJ v Basingstoke Ramblers
Stubbswood v SDS
Custom Onions v The Edje
(AA v Biscuit Eaters – needs new date)
St Denys C v Hardman
New Additions v T’n’T Explosive
DJ Gummy Bears v Serve Damage

02/07/2019
Holland Jas Sauce v JJ
DJ Magic v Team Happy
Leyons Kidney Stones v The Jeffernauts
Super Smash Bros v Basingstoke Ramblers
MC² v Stubbswood
The Edje v Biscuit Eaters
Custom Onions v SDS
Hardman v New Additions

Results

23/4/2019

Division 1
Team Happy v JJ50
Holland Jas Sauce v The Jeffernauts41
DJ Magic v Basingstoke Ramblers32
Leyons Kidney Stones v Super Smash Bros32
Division 2
SDS v Biscuit Eaters32
30/04/2019
Division 2
Parkstone Piranjas v AA50
Stubbswood v Custom Onions50
MC² v The Edje14
Division 3
St Denys C v DJ Gummy Bears50
Teacher’s Pet v Serve Damage50
Hardman v T’n’T Explosive41
07/05/2019
Division 1
Super Smash Bros v DJ Magic14
Basingstoke Ramblers v Holland Jas Sauce05
The Jeffernauts v Team Happy14
JJ v Leyons Kidney Stones14
Division 2
Biscuit Eaters v Stubbswood14
14/05/2019
Division 2
The Edje v SDS14
Custom Onions v Parkstone Piranjas05
AA v MC²14
Division 3
T’n’T Explosive v Teacher’s Pet14
Serve Damage v Lawn Tennis05
New Additions v St Denys C14
DJ Gummy Bears v Hardman05
21/05/2019
Division 1
Team Happy v Basingstoke Ramblers50
JJ v The Jeffernauts14
Division 2
Parkstone Piranjas v Biscuit Eaters50
Stubbswood v The Edje23
SDS v MC²41
28/05/2019
Division 1
DJ Magic v Leyons Kidney Stones32
Division 2
AA v Custom Onions23
Division 3
St Denys C v Serve Damage41
Lawn Tennis v T’n’T Explosive50
Teacher’s Pet v Hardman50
DJ Gummy Bears v New Additions14
04/06/2019
Division 1
DJ Magic v JJ50
Super Smash Bros v Team Happy05
Basingstoke Ramblers v The Jeffernauts41
Division 2
The Edje v Parkstone Piranjas05
11/06/2019
Division 1
Leyons Kidney Stones v Holland Jas Sauce23
Division 2
Biscuit Eaters v Custom Onions23
Division 3
Teacher’s Pet v DJ Gummy Bears50
Hardman v Lawn Tennis14
T’n’T Explosive v St Denys C05
Serve Damage v New Additions32